YILDIZ PİZZA

İtalyan mutfağının en güzel lezzetlerinden biri olan pizzanın biraz formunu değiştirmek şahane bir fikir gibi geldi. Fikir geldiğinde o fikri gerçekleştirmemek olmazdı. Kafamda yapmak istediğim yıldız şeklinde süslü bir pizzaydı. Hamura şekil vermek ve her bir yıldızın içini sevdiğim lezzetle doldurmak beni daha çok heyecanlandırmıştı. Yıldız pizzayı büyük bir keyifle yaptım ve sonuç inanılmaz güzel oldu….

Peki siz hiç Yıldız Pizza yapmayı denediniz mi?

Her bir yıldız ucundan ayrı bir lezzet çıktığını düşünsenize. Ne duruyorsunuz o lezzetin gerçek olması için hadi mutfağa koşun.  

Instagram reels: Yıldız Pizza

Henüz bu harika pizzayı denemediyseniz bir an önce denemenizi öneriyorum. 


Hazırlama süresi:15 dk
Pişirme süresi :20 dk

Malzemeler
500 g un
1/2 pkt kuru maya
1 çk toz şeker
2 çk tuz
Ilık su
Sos için;
1 adet domates
1 tk kuru fesleğen
1 tk sıvı yağ
1 tk domates salça
Tuz, karabiber
Üzeri için;
Rendelenmiş kaşar peyniri
Sucuk
Hindi füme
Yeşil zeytin

Hadi yapalım
Maya bir fincan ılık su içerisinde eritilir. Üzerine toz şeker eklenir, karıştırılır ve 5 dakika kadar bekletilir. Geniş bir kap içerisine alınmış unun üzerine bu karışım dökülür. Kontrollü bir şekilde su ilave edilerek hamur yoğurularak toparlanır. Hamurun kıvamını videodan anlayabilirsiniz, ele yapışmamalı ve çok sert olmamalı. Hamurun üzerine bir kapak kapatılır. Hamur dinlenirken kaşar peyniri rendelenir, sucuklar doğranır, hindi fümeler ince şeritler halinde kesilir, zeytin doğranır. Sos için domates rondodan geçirilir ve diğer sos malzemeleri de eklenerek karıştırılır. Dinlenmiş hamurun üzerine biraz un serpilerek bir merdane yardımıyla yuvarlak şekilde açılır. Video da gösterildiği gibi yıldız şekli verilerek malzemeler üzerine yerleştirilir. Önceden ısınmış maksimum sıcaklıktaki fırında üzeri kızarana kadar pişirilir.